Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
Annons
Annons

HockeyAllsvenskan Målvakter

2026/2027

Målvaktsstatistiken i HockeyAllsvenskan 2026/2027 rankar målvakterna efter räddningsprocent — andelen skott på mål som räddas. GAA visar insläppta mål per match i snitt; under 2,50 räknas som starkt i de flesta serier.

Senast uppdaterad: 15 oktober 2026 07:31

#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Robin ChristofferssonLIF1092.8%1.814
2Victor BrattströmAIK1092.7%2.015
3Marcus Hellgren SmedMIK1192.4%2.272
4Olof LindbomBIK1192.3%2.402
5Brett BrochuKalm1092.3%1.788
6Tobias Johansen BreivoldMIK1191.3%2.262
7Jakob HellstenMoDo1090.9%1.983
8Marcus GidlöfLIF1090.7%2.255
9Hugo HävelidAIS1190.5%2.573
10Hampus HedmanÖST1190.4%2.834
11Love HärenstamSSK1190.4%2.465
12Adam WernerMoDo1190.3%2.445
13Jhonas EnrothAIK1189.9%2.515
14Benedikt OschganVIK1189.6%2.592
15Isak SörqvistVIM1089.5%3.432
16Oliver HåkanssonVIK1188.7%3.461
17Joona VoutilainenVIS1188.6%3.812
18Emil VuorioIKO1187.7%3.225
19Pontus EltoniusNYB1187.5%3.462
20Måns GoosBIK986.8%3.912
21Emil VuorioIKO886.1%3.344
22Hampus HedmanÖST785.6%3.403