Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← Hockeyettan
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

Hockeyettan Norra Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 12 tim sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1Kalix HC65100+1315
2Bodens HF54010+1513
3Örnsköldsvik HF63120+512
4Piteå HC63120+212
5Hudiksvalls HC53110+1711
6Väsby IK HK53110+911
7Lindlövens IF63210+511
8Järfälla HC63210+311
9Kiruna IF6330009
10IF Sundsvall Hockey52211+27
11Surahammars IF52210-37
12Borlänge HF62400-26
13Strömsbro IF41120-26
14Asplöven Haparanda Hockey Förening52300-116
15Vallentuna Hockey41210+35
16Norrtälje IK61411-124
17Sollentuna HC61411-174
18Wings HC Arlanda41300-93
19Enköpings SK HK60600-180
Allettan
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Slutspelskollen

Kan ditt lag nå slutspel? Sista platsen som räcker är 8:e-platsen — så här ser vägen dit ut för varje lag i Hockeyettan Norra.

LagTill strecketKvarKrävt snittNuv. snittLäge
1Kalix HC+4 p30—2,50Över strecket
2Bodens HF+2 p31—2,60Över strecket
3Örnsköldsvik HF+1 p30—2,00Över strecket
4Piteå HC+1 p30—2,00Över strecket
5Hudiksvalls HC+0 p31—2,20Över strecket
6Väsby IK HK+0 p31—2,20Över strecket
7Lindlövens IF+0 p30—1,83Över strecket
8Järfälla HC+0 p30—1,83Över strecket
9Kiruna IF−2 p310,101,50Full kamp
10IF Sundsvall Hockey−4 p310,161,40Full kamp
11Surahammars IF−4 p310,161,40Full kamp
12Borlänge HF−5 p300,201,00Full kamp
13Strömsbro IF−5 p320,191,50Full kamp
14Asplöven Haparanda Hockey Förening−5 p310,191,20Full kamp
15Vallentuna Hockey−6 p330,211,25Full kamp
16Norrtälje IK−7 p300,270,67Full kamp
17Sollentuna HC−7 p300,270,67Full kamp
18Wings HC Arlanda−8 p320,280,75Full kamp
19Enköpings SK HK−11 p300,400,00Full kamp

"Krävt snitt" är poängen per match som behövs för att passera laget som just nu håller sista slutspelsplatsen. Strecket flyttar sig förstås under säsongen — kollen uppdateras efter varje omgång.

Senaste resultat

Alla resultat i Hockeyettan Norra →
19:00
Kiruna IF
1–2
Kalix HC
(0–1, 1–1, 0–0)Publik: 482
16:00
Enköpings SK HK
1–2
Surahammars IF
(0–0, 0–1, 1–1)Publik: 226
16:00
Sollentuna HC
4–2
Hudiksvalls HC
(1–0, 1–1, 2–1)Publik: 120
16:00
Järfälla HC
3–5
Lindlövens IF
(2–1, 0–3, 1–1)Publik: 175
14:00
Piteå HC
4–2
Norrtälje IK
(0–0, 1–1, 3–1)Publik: 310
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Victor OlssonVäIK596.8%0.973
2Mark OwuyaWIN495.2%2.021
3Jacob CarlssonKAL694.4%1.513
4Scott HectorHHC593.8%1.352
5Felix StenmarkBOD593.6%1.473
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om Hockeyettan Norra

Vilket lag leder Hockeyettan Norra 2026/2027?▾▴
Kalix HC leder Hockeyettan Norra just nu med 15 poäng på 6 spelade matcher. Närmast bakom finns Bodens HF med 13 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i Hockeyettan Norra 2026/2027?▾▴
I Hockeyettan Norra 2026/2027 spelar 19 lag: Kalix HC, Bodens HF, Örnsköldsvik HF, Piteå HC, Hudiksvalls HC, Väsby IK HK, Lindlövens IF, Järfälla HC, Kiruna IF, IF Sundsvall Hockey, Surahammars IF, Borlänge HF, Strömsbro IF, Asplöven Haparanda Hockey Förening, Vallentuna Hockey, Norrtälje IK, Sollentuna HC, Wings HC Arlanda, Enköpings SK HK.
Vem leder poängligan i Hockeyettan Norra 2026/2027?▾▴
Felix Olsson (KAL) toppar poängligan i Hockeyettan Norra med 10 poäng — 5 mål och 5 assist på 6 matcher.
Är Hockeyettan Norra samma sak som Division 1?▾▴
Ja — Division 1 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 1.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i Hockeyettan Norra 2026/2027?▾▴
Victor Olsson (VäIK) toppar målvaktsstatistiken i Hockeyettan Norra med 96,8 % räddningar och 0,97 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • Imorgon
    19:00
    Kalix HC
    Kiruna IF
  • Imorgon
    19:00
    IF Sundsvall Hockey
    Wings HC Arlanda
  • Imorgon
    19:00
    Strömsbro IF
    Surahammars IF
  • Imorgon
    19:00
    Hudiksvalls HC
    Väsby IK HK
  • lör 17 okt.
    16:00
    Borlänge HF
    Piteå HC

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1KA
    Felix Olsson
    KAL
    10 P
    5+5
  2. 2HH
    Viggo Nordström
    HHC
    10 P
    3+7
  3. 3BO
    Andreas Nilsson
    BOD
    10 P
    0+10
  4. 4BO
    Nils Thomasson
    BOD
    9 P
    3+6
  5. 5HH
    Lucas Thorstensson
    HHC
    9 P
    1+8

Nyheter om Hockeyettan Norra

  • Omgångens lag: Galna hjälten i Hockeyettan NorraHockeynews · 3 dagar sedan
  • Hugo Mörnhed bryter sitt kontraktHockeyettan.se · 8 h sedan
  • Kalix vann – toppar tabellenNSD · 23 h sedan
  • Förre SHL-forwarden klar för återkomstHockeysverige · 8 h sedan
  • Spelschema Hockeyettan Norra 2026-2027Hockeyettan.se · 52 dagar sedan
  • Faschings tröga start i Skellefteå – pekar ut vad som saknasHockeynews · 13 h sedan

Rubriker från Google News

Annons