Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← Hockeyettan
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

Hockeyettan Södra Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 12 tim sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1Borås HC65100+1615
2Boro/Vetlanda HC62130+512
3Halmstad Hammers HC63121+512
4Tranås AIF54100+512
5Mariestad BoIS HC43010+1511
6HC Vita Hästen52031+611
7HC Dalen63210+311
8Mjölby HC63210+210
9Tingsryds AIF62132+110
10Kungälvs IK72320-410
11Tyringe SoSS62221+69
12Karlskrona HK51130+59
13IF Troja-Ljungby5212108
14Huddinge IK72320-18
15Nyköpings SK72322-138
16Västerviks IK61231-47
17Mörrums GoIS IK61500-63
18Grums IK61500-143
19Grästorps IK61500-183
20Hanvikens SK50322-92
Allettan
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Slutspelskollen

Kan ditt lag nå slutspel? Sista platsen som räcker är 8:e-platsen — så här ser vägen dit ut för varje lag i Hockeyettan Södra.

LagTill strecketKvarKrävt snittNuv. snittLäge
1Borås HC+5 p32—2,50Över strecket
2Boro/Vetlanda HC+2 p32—2,00Över strecket
3Halmstad Hammers HC+2 p33—2,00Över strecket
4Tranås AIF+2 p33—2,40Över strecket
5Mariestad BoIS HC+1 p34—2,75Över strecket
6HC Vita Hästen+1 p33—2,20Över strecket
7HC Dalen+1 p32—1,83Över strecket
8Mjölby HC+0 p32—1,67Över strecket
9Tingsryds AIF+0 p320,031,67Full kamp
10Kungälvs IK+0 p310,031,43Full kamp
11Tyringe SoSS−1 p320,061,50Full kamp
12Karlskrona HK−1 p340,061,80Full kamp
13IF Troja-Ljungby−2 p330,091,60Full kamp
14Huddinge IK−2 p310,101,14Full kamp
15Nyköpings SK−2 p310,101,14Full kamp
16Västerviks IK−3 p320,131,17Full kamp
17Mörrums GoIS IK−7 p320,250,50Full kamp
18Grums IK−7 p320,250,50Full kamp
19Grästorps IK−7 p320,250,50Full kamp
20Hanvikens SK−8 p330,270,40Full kamp

"Krävt snitt" är poängen per match som behövs för att passera laget som just nu håller sista slutspelsplatsen. Strecket flyttar sig förstås under säsongen — kollen uppdateras efter varje omgång.

Senaste resultat

Alla resultat i Hockeyettan Södra →
19:00
Borås HC
6–3
Grästorps IK
(3–1, 2–2, 1–0)Publik: 611
19:00
Halmstad Hammers HC
3–1
Mörrums GoIS IK
(0–0, 0–0, 3–1)Publik: 571
19:00
Nyköpings SK
0–5
Huddinge IK
(0–3, 0–0, 0–2)Publik: 556
16:00
Huddinge IK
1–2Förlängning
Tingsryds AIF
(1–0, 0–0, 0–1, 0–0, 0–1)Publik: 218
16:00
Mariestad BoIS HC
7–4
Västerviks IK
(4–0, 0–1, 3–3)Publik: 902
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Anthony NybergMHC693.5%1.933
2August HedlundKAR593.2%1.543
3Melwin Asp CassåsenBOR693.1%1.504
4Sebastian WagnerVÄS693.0%2.482
5Felix TengvallHHHC692.5%2.333
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om Hockeyettan Södra

Vilket lag leder Hockeyettan Södra 2026/2027?▾▴
Borås HC leder Hockeyettan Södra just nu med 15 poäng på 6 spelade matcher. Närmast bakom finns Boro/Vetlanda HC med 12 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i Hockeyettan Södra 2026/2027?▾▴
I Hockeyettan Södra 2026/2027 spelar 20 lag: Borås HC, Boro/Vetlanda HC, Halmstad Hammers HC, Tranås AIF, Mariestad BoIS HC, HC Vita Hästen, HC Dalen, Mjölby HC, Tingsryds AIF, Kungälvs IK, Tyringe SoSS, Karlskrona HK, IF Troja-Ljungby, Huddinge IK, Nyköpings SK, Västerviks IK, Mörrums GoIS IK, Grums IK, Grästorps IK, Hanvikens SK.
Vem leder poängligan i Hockeyettan Södra 2026/2027?▾▴
Wiggo Sörensson (BVE) toppar poängligan i Hockeyettan Södra med 12 poäng — 6 mål och 6 assist på 6 matcher.
Är Hockeyettan Södra samma sak som Division 1?▾▴
Ja — Division 1 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 1.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i Hockeyettan Södra 2026/2027?▾▴
Anthony Nyberg (MHC) toppar målvaktsstatistiken i Hockeyettan Södra med 93,5 % räddningar och 1,93 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • Imorgon
    19:00
    Mörrums GoIS IK
    Västerviks IK
  • Imorgon
    19:00
    Grums IK
    HC Vita Hästen
  • Imorgon
    19:00
    Karlskrona HK
    Halmstad Hammers HC
  • Imorgon
    19:00
    Tingsryds AIF
    Tranås AIF
  • Imorgon
    19:00
    Mariestad BoIS HC
    Borås HC

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1BV
    Wiggo Sörensson
    BVE
    12 P
    6+6
  2. 2TR
    Gustav Lindberg
    TRO
    10 P
    5+5
  3. 3KU
    Elias Knoester
    KUN
    10 P
    4+6
  4. 4KU
    Rasmus Hultfelt
    KUN
    10 P
    4+6
  5. 5TR
    Pontus Eklöf
    TRA
    10 P
    0+10

Nyheter om Hockeyettan Södra

  • Beskedet: Då kommer beslut om den avbrutna matchenHockeynews · 4 h sedan
  • KLART – så spelas premiären i södra Hockeyettan * De tjuvstartar serien * Stormöte direkt * Alla matcherna premiärhelgen 25-26-27 septemberHockeyettan.se · 70 dagar sedan
  • Omgångens lag i Hockeyettan Södra: Tre stekheta namn – en sticker ut rejältHockeynews · 3 dagar sedan
  • Serieindelningen i Hockeyettan säsongen 26/27 * 2 x 20 – så delas lagen in kommande säsong * Tre nya klubbarHockeyettan.se · 170 dagar sedan
  • Fiaskot: Matchen spelas inte klart - isen gick sönderHockeynews · 23 h sedan
  • 2002-kullen i TV-pucken - så gick det senHockeynews · 9 h sedan

Rubriker från Google News

Annons