Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyFyran
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

Hockeyfyran Stockholm A Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 3 dagar sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1IGIK Göta11000+53
2HIHammarby IF11000+43
3TITrångsunds IF11000+33
4Vallentuna Hockey0000000
5MHMB Hockey10100-30
6HKHässelby Kälvesta HC10100-40
7KIKTH:s Ishockeyförening10100-50
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i Hockeyfyran Stockholm A →
20:00
Trångsunds IFTI
9–6
MHMB Hockey
(2–1, 2–3, 5–2)Publik: 43
20:00
Hässelby Kälvesta HCHK
2–6
HIHammarby IF
(0–1, 1–3, 1–2)Publik: 35
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Vincent ElménHIF193.1%2.001
2Sebastian QvarfordtTRÅ187.5%6.001
3Christopher LundinHKHC179.3%6.000
4Gustav ErikssonMBH179.1%10.200
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om Hockeyfyran Stockholm A

Vilket lag leder Hockeyfyran Stockholm A 2026/2027?▾▴
IK Göta leder Hockeyfyran Stockholm A just nu med 3 poäng på 1 spelade matcher. Närmast bakom finns Hammarby IF med 3 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i Hockeyfyran Stockholm A 2026/2027?▾▴
I Hockeyfyran Stockholm A 2026/2027 spelar 7 lag: IK Göta, Hammarby IF, Trångsunds IF, Vallentuna Hockey, MB Hockey, Hässelby Kälvesta HC, KTH:s Ishockeyförening.
Vem leder poängligan i Hockeyfyran Stockholm A 2026/2027?▾▴
Gabriel Söderström (TRÅ) toppar poängligan i Hockeyfyran Stockholm A med 5 poäng — 2 mål och 3 assist på 1 matcher.
Är Hockeyfyran Stockholm A samma sak som Division 4?▾▴
Ja — Division 4 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 4.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i Hockeyfyran Stockholm A 2026/2027?▾▴
Vincent Elmén (HIF) toppar målvaktsstatistiken i Hockeyfyran Stockholm A med 93,1 % räddningar och 2,00 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • Imorgon
    19:30
    HIHammarby IF
    Vallentuna Hockey
  • lör 17 okt.
    17:30
    KIKTH:s Ishockeyförening
    HKHässelby Kälvesta HC
  • sön 18 okt.
    18:30
    MHMB Hockey
    IGIK Göta
  • mån 19 okt.
    20:00
    HKHässelby Kälvesta HC
    MHMB Hockey
  • tis 20 okt.
    20:00
    IGIK Göta
    TITrångsunds IF

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1TR
    Gabriel Söderström
    TRÅ
    5 P
    2+3
  2. 2MB
    Jacob Hedencrona
    MBH
    4 P
    2+2
  3. 3TR
    Fredrik Tjernberg
    TRÅ
    4 P
    1+3
  4. 4TR
    Philip Backman
    TRÅ
    3 P
    2+1
  5. 5MB
    Rasmus Sahlström
    MBH
    3 P
    1+2

Nyheter om Hockeyfyran Stockholm A

  • Ny seger för Järna mot GraipLT · 271 dagar sedan
  • Hockeylaget fick äntligen vinna – tog första segern på två årHelagotland · 324 dagar sedan
  • Duvbo IK - Ishockey - HerrSvenskalag · 3673 dagar sedan
  • Tung hemmaförlust för Graip mot Hammarby HockeyHelagotland · 663 dagar sedan
  • Järna vann mot Salem efter sent avgörandeLT · 1084 dagar sedan
  • Tung hemmaförlust för Graip mot JärnaHelagotland · 1077 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons