Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTrean
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

HockeyTrean Syd A Tabell

Säsongen 2026/2027

#LagSVFÖTVÖTF+/−P
1SHStenungsund HF33000+129
2RIRönnängs IK33000+79
3KSKållered SK43100+49
4LBLerums BK22000+256
5KHKungsbacka HC42200+56
6HIHisingens IK3210006
7HHHärryda HC31200-23
8FHFalkenbergs HK31200-33
9HHHovås HC31200-83
10SSSkärgårdens SK20200-40
11PHPartille HK30300-70
12VHVarberg HK30300-290
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i HockeyTrean Syd A →

Inga resultat ännu.

Annons
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om HockeyTrean Syd A

Vilket lag leder HockeyTrean Syd A 2026/2027?▾▴
Stenungsund HF leder HockeyTrean Syd A just nu med 9 poäng på 3 spelade matcher. Närmast bakom finns Rönnängs IK med 9 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i HockeyTrean Syd A 2026/2027?▾▴
I HockeyTrean Syd A 2026/2027 spelar 12 lag: Stenungsund HF, Rönnängs IK, Kållered SK, Lerums BK, Kungsbacka HC, Hisingens IK, Härryda HC, Falkenbergs HK, Hovås HC, Skärgårdens SK, Partille HK, Varberg HK.
Vem leder poängligan i HockeyTrean Syd A?▾▴
Poängligan för HockeyTrean Syd A fylls på löpande när säsongen är igång. Här på Hockeytabeller.se hittar du mål, assist och totalpoäng för varje spelare, uppdaterat efter varje omgång.
Är HockeyTrean Syd A samma sak som Division 3?▾▴
Ja — Division 3 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 3.
Hur fungerar poängsystemet i HockeyTrean Syd A?▾▴
En vinst i ordinarie tid ger 3 poäng. Avgörs matchen i förlängning eller på straffar får vinnaren 2 poäng och förloraren 1 poäng, medan förlust i ordinarie tid ger 0. Kolumnerna ÖTV och ÖTF i tabellen visar vinster respektive förluster efter förlängning.

Kommande matcher

Hela spelschemat →

Inga kommande matcher.

Nyheter om HockeyTrean Syd A

  • Hockeytrean får ny kostym – Skara IK välkomnar ändringenSkLT · 67 dagar sedan
  • Drömvärvningen skulle lyfta Virserum: ”Hade betytt jättemycket”Vimmerby Tidning · 16 dagar sedan
  • Bildextra: SIS föll i premiären av hockeytreanSkillingaryd.nu · 18 dagar sedan
  • Skåneläget inför slutomgången – seriefinal väntar i HockeytreanSkånesport · 236 dagar sedan
  • Anmälda lag seriespel 26-27Svenska Ishockeyförbundet · 150 dagar sedan
  • Motala AIF HK - HC WetternSvenskalag · 11 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons