Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTrean
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

HockeyTrean Syd B Tabell

Säsongen 2026/2027

#LagSVFÖTVÖTF+/−P
1THTöreboda HF33000+149
2IFIFK Falköping IK32010+68
3THTrollhättans HC32011+97
4UIUlricehamns IF31020+66
5UHUddevalla HC32100+26
6LHLions HC Strömstad31110+65
7LHLysekils HK Viking21100-23
8THTidaholms HF31200-33
9TITibro IK31200-103
10L7LN 70 HC30211-61
11SISkara IK20200-50
12MBMunkedals BK30300-170
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i HockeyTrean Syd B →

Inga resultat ännu.

Annons
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om HockeyTrean Syd B

Vilket lag leder HockeyTrean Syd B 2026/2027?▾▴
Töreboda HF leder HockeyTrean Syd B just nu med 9 poäng på 3 spelade matcher. Närmast bakom finns IFK Falköping IK med 8 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i HockeyTrean Syd B 2026/2027?▾▴
I HockeyTrean Syd B 2026/2027 spelar 12 lag: Töreboda HF, IFK Falköping IK, Trollhättans HC, Ulricehamns IF, Uddevalla HC, Lions HC Strömstad, Lysekils HK Viking, Tidaholms HF, Tibro IK, LN 70 HC, Skara IK, Munkedals BK.
Vem leder poängligan i HockeyTrean Syd B?▾▴
Poängligan för HockeyTrean Syd B fylls på löpande när säsongen är igång. Här på Hockeytabeller.se hittar du mål, assist och totalpoäng för varje spelare, uppdaterat efter varje omgång.
Är HockeyTrean Syd B samma sak som Division 3?▾▴
Ja — Division 3 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 3.
Hur fungerar poängsystemet i HockeyTrean Syd B?▾▴
En vinst i ordinarie tid ger 3 poäng. Avgörs matchen i förlängning eller på straffar får vinnaren 2 poäng och förloraren 1 poäng, medan förlust i ordinarie tid ger 0. Kolumnerna ÖTV och ÖTF i tabellen visar vinster respektive förluster efter förlängning.

Kommande matcher

Hela spelschemat →

Inga kommande matcher.

Nyheter om HockeyTrean Syd B

  • Hockeytrean får ny kostym – Skara IK välkomnar ändringenSkLT · 67 dagar sedan
  • UIF:s premiärkross – nyförvärvet med hattrick: ”Typisk målskytt”Ulricehamns Tidning · 13 dagar sedan
  • 91. Erik KarlssonSvenskalag · 709 dagar sedan
  • Sandéns målkalas i derbyt: ”Händer inte varje dag” - Västgöta-BladetVästgöta-Bladet · 349 dagar sedan
  • UIF fortsatt poänglöst mot topplagen: ”Vi är inte sämre”Ulricehamns Tidning · 321 dagar sedan
  • Fortsätter i klubben – får dubbla rollerSkLT · 234 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons