Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTvåan
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

HockeyTvåan Region Norr A Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 11 tim sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1SSSunderby SK33000+159
2KAKiruna AIF33000+69
3BIBodens Ishockeyklubb32100+26
4JHJokkmokks HF31200+53
5PHPajala HC30300-130
6RIRosvik IK30300-150
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i HockeyTvåan Region Norr A →
19:30
Rosvik IKRI
1–3
BIBodens Ishockeyklubb
(1–0, 0–2, 0–1)
12:00
Kiruna AIFKA
3–2
JHJokkmokks HF
(0–0, 1–1, 2–1)Publik: 178
11:50
Sunderby SKSS
2–1
PHPajala HC
(0–0, 0–1, 2–0)Publik: 47
18:30
Kiruna AIFKA
6–3
JHJokkmokks HF
(1–2, 1–0, 4–1)Publik: 198
18:00
Sunderby SKSS
12–2
PHPajala HC
(5–0, 5–2, 2–0)
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Ante LäntaJOK393.0%2.501
2Gustav BerghSUN392.5%1.003
3Andrew RochaKIR390.7%2.022
4Melvin MarklundROS390.4%4.460
5Victor LarssonBIK385.4%4.332
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om HockeyTvåan Region Norr A

Vilket lag leder HockeyTvåan Region Norr A 2026/2027?▾▴
Sunderby SK leder HockeyTvåan Region Norr A just nu med 9 poäng på 3 spelade matcher. Närmast bakom finns Kiruna AIF med 9 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i HockeyTvåan Region Norr A 2026/2027?▾▴
I HockeyTvåan Region Norr A 2026/2027 spelar 6 lag: Sunderby SK, Kiruna AIF, Bodens Ishockeyklubb, Jokkmokks HF, Pajala HC, Rosvik IK.
Vem leder poängligan i HockeyTvåan Region Norr A 2026/2027?▾▴
Adrian Danielsson (JOK) toppar poängligan i HockeyTvåan Region Norr A med 11 poäng — 2 mål och 9 assist på 3 matcher.
Är HockeyTvåan Region Norr A samma sak som Division 2?▾▴
Ja — Division 2 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 2.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i HockeyTvåan Region Norr A 2026/2027?▾▴
Ante Länta (JOK) toppar målvaktsstatistiken i HockeyTvåan Region Norr A med 93,0 % räddningar och 2,50 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • Imorgon
    19:30
    JHJokkmokks HF
    RIRosvik IK
  • lör 17 okt.
    17:00
    PHPajala HC
    SSSunderby SK
  • lör 17 okt.
    18:00
    BIBodens Ishockeyklubb
    KAKiruna AIF
  • sön 18 okt.
    12:00
    PHPajala HC
    SSSunderby SK
  • sön 18 okt.
    13:00
    BIBodens Ishockeyklubb
    KAKiruna AIF

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1JO
    Adrian Danielsson
    JOK
    11 P
    2+9
  2. 2JO
    Mickel Länta
    JOK
    10 P
    5+5
  3. 3JO
    Nils-Petter Hansén Rim
    JOK
    10 P
    4+6
  4. 4KI
    Emil Ridhult
    KIR
    8 P
    2+6
  5. 5BI
    Eric Nilsson-Lång
    BIK
    7 P
    2+5

Nyheter om HockeyTvåan Region Norr A

  • Anmälda lag seriespel 26-27Svenska Ishockeyförbundet · 150 dagar sedan
  • De siktar mot Hockeytvåan – och kan starta ett J-lag tillLokaltidningen · 2 dagar sedan
  • RANKING: Så slutar Hockeytvåan Norra – laget som går uppHockeynews · 12 dagar sedan
  • Viktor Lundberg hattrick säkrade tre poäng för SunderbyNSD · 15 dagar sedan
  • Sollefteå HK - Kovlands IshFSvenskalag · 8 dagar sedan
  • Tuff match slutade med seger för PiteåPT.se · 15 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons