Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTvåan
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

HockeyTvåan Region Väst A Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 11 tim sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1VHValbo HC33000+149
2FIFalu IF33000+139
3OIOrsa IK43100+59
4OHOckelbo HC41030+59
5GGGävle GIK41211-14
6AHAlfta Hockey41211-64
7BIBollnäs IS31200-53
8MIMalungs IF30210-81
9HHHofors HC40400-170
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i HockeyTvåan Region Väst A →
19:00
Falu IFFI
3–1
GGGävle GIK
(1–1, 0–0, 2–0)Publik: 123
19:00
Malungs IFMI
0–1
AHAlfta Hockey
(0–0, 0–0, 0–1)Publik: 109
19:00
Ockelbo HCOH
4–2
HHHofors HC
(2–1, 1–0, 1–1)Publik: 135
19:00
Orsa IKOI
2–3
VHValbo HC
(1–1, 1–1, 0–1)
19:40
Valbo HCVH
6–1
BIBollnäs IS
(1–1, 3–0, 2–0)
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1William HåkanssonVAL397.3%0.743
2Lucas JohanssonFAL395.8%1.002
3Jens KjellgrenBOL394.7%1.271
4John MoreliusOHC494.6%1.713
5Riku TörnqvistALF494.3%1.651
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om HockeyTvåan Region Väst A

Vilket lag leder HockeyTvåan Region Väst A 2026/2027?▾▴
Valbo HC leder HockeyTvåan Region Väst A just nu med 9 poäng på 3 spelade matcher. Närmast bakom finns Falu IF med 9 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i HockeyTvåan Region Väst A 2026/2027?▾▴
I HockeyTvåan Region Väst A 2026/2027 spelar 9 lag: Valbo HC, Falu IF, Orsa IK, Ockelbo HC, Gävle GIK, Alfta Hockey, Bollnäs IS, Malungs IF, Hofors HC.
Vem leder poängligan i HockeyTvåan Region Väst A 2026/2027?▾▴
Albin Pousette (FAL) toppar poängligan i HockeyTvåan Region Väst A med 7 poäng — 4 mål och 3 assist på 3 matcher.
Är HockeyTvåan Region Väst A samma sak som Division 2?▾▴
Ja — Division 2 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 2.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i HockeyTvåan Region Väst A 2026/2027?▾▴
William Håkansson (VAL) toppar målvaktsstatistiken i HockeyTvåan Region Väst A med 97,3 % räddningar och 0,74 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • Imorgon
    19:00
    BIBollnäs IS
    OIOrsa IK
  • Imorgon
    19:00
    HHHofors HC
    FIFalu IF
  • Imorgon
    19:40
    GGGävle GIK
    MIMalungs IF
  • Imorgon
    19:40
    VHValbo HC
    OHOckelbo HC
  • tis 20 okt.
    19:00
    FIFalu IF
    VHValbo HC

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1FA
    Albin Pousette
    FAL
    7 P
    4+3
  2. 2FA
    Oscar Haglund
    FAL
    7 P
    3+4
  3. 3OR
    Anthon Nilsson-Andren
    ORS
    7 P
    1+6
  4. 4VA
    Melker Bergström
    VAL
    6 P
    4+2
  5. 5OR
    Hugo Jackson
    ORS
    6 P
    2+4

Nyheter om HockeyTvåan Region Väst A

  • Regionförbundet Ishockey Väst årsmöte 2026Svenska Ishockeyförbundet · 122 dagar sedan
  • Alfta Hockey - Ockelbo HCSvenskalag · 6 dagar sedan
  • RANKING: Så slutar Hockeytvåan västra – genomgång lag för lagHockeynews · 13 dagar sedan
  • Tisdagens resultatbörsMagazin24 · 2 dagar sedan
  • Hockeytvåan drar igång – så är läget med våra lokala lagGefle Dagblad · 14 dagar sedan
  • Alltvåan spolas – nytt upplägg i hockeytvåan: ”Får en j-ligt bra serie”Blekinge Läns Tidning · 77 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons