Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTvåan
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag
Annons
Annons

HockeyTvåan Syd B Målvakter

2026/2027

Målvaktsstatistiken i HockeyTvåan Syd B 2026/2027 rankar målvakterna efter räddningsprocent — andelen skott på mål som räddas. GAA visar insläppta mål per match i snitt; under 2,50 räknas som starkt i de flesta serier. HockeyTvåan Syd B är serien som även är känd som Division 2.

Senast uppdaterad: 15 oktober 2026 07:29

#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Viktor WestermarkHA74895.5%1.224
2Lucas LindbladVÄR895.1%1.504
3Sebastian EricssonALV894.4%2.172
4Julius AvenKRI793.4%1.785
5Oskar EnarssonHA74892.8%1.452
6Simon ForssÅSE692.3%2.592
7Lukas GustafssonNÄS891.1%3.771
8Edwin JonassonKRIF589.9%3.032
9Axel WalfridssonNÄS889.9%4.540
10Simon FolkessonOLO889.7%3.233
11Oliver PerssonJON488.7%3.221
12Lucas ArrhagenHEL888.1%4.091
13Charlie BlombergJON886.8%5.211
14Melvin BjörklundÅSE685.0%4.282
15Isak OlofssonKRIF685.0%4.682
16Jonathan PeterssonVÄR884.4%3.503