Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← Juniorer
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag
Annons
Annons

Svenska Universitetshockeyligan Målvakter

2026/2027

Målvaktsstatistiken i Svenska Universitetshockeyligan 2026/2027 rankar målvakterna efter räddningsprocent — andelen skott på mål som räddas. GAA visar insläppta mål per match i snitt; under 2,50 räknas som starkt i de flesta serier.

Senast uppdaterad: 12 oktober 2026 07:24

#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Albin StrandMB296.3%1.441
2Noah BarkLTH196.3%0.941
3Isak CollijnUUH194.7%1.001
4Johan StrömÖBHC192.9%3.001
5Max AngelinLTH191.3%2.031
6Kenny GuttelvikKTH185.7%7.000
7Hampus Eskilsson ÅsundCHA385.5%4.002
8Anton LundqvistJUHJ185.3%5.001
9Erik ThunKAU183.3%7.000
10David LehtoKAU170.8%7.000
11Alexander LindbergEHV266.7%13.000