Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← Juniorer
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

U20 Regional Norr A Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 12 tim sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1CHClemensnäs HC54100+1712
2VHVännäs HC33000+159
3SSSunderby SK32010+57
4Piteå HC32100+26
5Bodens HF31200-63
6Kiruna IF41300-123
7Kalix HC40310-102
8SLSK Lejon30300-110
9Bodens HF10100-40
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i U20 Regional Norr A →
19:30
SK LejonSL
0–5
Bodens HF
(0–3, 0–1, 0–1)
19:15
Clemensnäs HCCH
2–4
VHVännäs HC
(0–2, 0–0, 2–2)Publik: 28
19:00
SK LejonSL
2–6
CHClemensnäs HC
(1–4, 0–2, 1–0)
15:30
Kiruna IF
3–4
Piteå HC
(0–2, 1–0, 2–2)
15:00
Kiruna IF
4–2
SLSK Lejon
(3–0, 0–0, 1–2)
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Amadeus PaloSUN396.5%1.002
2Elmer Engström-LahtiVHC395.3%1.002
3Pontus BerglundCHC593.3%1.773
4Jona HäggrothKIR489.6%6.420
5Leo LaurilaKIR489.3%4.001
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om U20 Regional Norr A

Vilket lag leder U20 Regional Norr A 2026/2027?▾▴
Clemensnäs HC leder U20 Regional Norr A just nu med 12 poäng på 5 spelade matcher. Närmast bakom finns Vännäs HC med 9 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i U20 Regional Norr A 2026/2027?▾▴
I U20 Regional Norr A 2026/2027 spelar 9 lag: Clemensnäs HC, Vännäs HC, Sunderby SK, Piteå HC, Bodens HF, Kiruna IF, Kalix HC, SK Lejon, Bodens HF.
Vem leder poängligan i U20 Regional Norr A 2026/2027?▾▴
Isak Bjuhr (CHC) toppar poängligan i U20 Regional Norr A med 11 poäng — 5 mål och 6 assist på 5 matcher.
Är U20 Regional Norr A samma sak som J20 Elit?▾▴
Ja — J20 Elit är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades J20 Elit.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i U20 Regional Norr A 2026/2027?▾▴
Amadeus Palo (SUN) toppar målvaktsstatistiken i U20 Regional Norr A med 96,5 % räddningar och 1,00 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • lör 17 okt.
    01:00
    Kalix HC
    SLSK Lejon
  • lör 17 okt.
    01:00
    Kiruna IF
    BTBrooklyn Tigers HF
  • lör 17 okt.
    16:00
    VHVännäs HC
    Piteå HC
  • sön 18 okt.
    00:00
    Kiruna IF
    SSSunderby SK
  • mån 19 okt.
    19:30
    SSSunderby SK
    SLSK Lejon

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1CH
    Isak Bjuhr
    CHC
    11 P
    5+6
  2. 2CH
    Wilmer Kempainen
    CHC
    8 P
    4+4
  3. 3VH
    Elvis Eriksson
    VHC
    8 P
    3+5
  4. 4CH
    Casper Wahlberg
    CHC
    8 P
    2+6
  5. 5KA
    Axel Öhman
    KAL
    6 P
    6+0

Nyheter om U20 Regional Norr A

  • Seger för Sundsvall U20 mot favoritmotståndetSundsvalls Tidning · 22 h sedan
  • Segersviten förlängd för Östersund - Västerbottens-KurirenVästerbottens-Kuriren · 4 dagar sedan
  • Målfest när Östersund krossade Ö-vik Hockey J20 - Östersunds-PostenÖstersunds-Posten · 11 dagar sedan
  • Kiruna utklassat av VännäsNSD · 12 dagar sedan
  • Ny seger för Clemensnäs mot KirunaNorran · 11 dagar sedan
  • Tuff match slutade med seger för PiteåPT.se · 15 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons