Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
Annons
Annons

SDHL Målvakter

2026/2027

Målvaktsstatistiken i SDHL 2026/2027 rankar målvakterna efter räddningsprocent — andelen skott på mål som räddas. GAA visar insläppta mål per match i snitt; under 2,50 räknas som starkt i de flesta serier. SDHL är serien som även är känd som Riksserien.

Senast uppdaterad: 15 oktober 2026 07:29

#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Klara PeslarovaBIF796.5%0.805
2Pia DukaricDIF596.0%1.213
3Ebba Svensson TräffLHC694.6%1.782
4Ebba LindströmMoDo694.3%1.352
5Stephanie NeatbyHV71693.8%1.793
6Kassidy SauvéFRÖ593.4%1.632
7Emma SöderbergSDE692.8%1.963
8Camryn DreverSKE792.5%1.752
9Ida BomanFBK791.2%2.862
10Sara GrahnLHF690.6%2.243
11Lovisa LundströmLHF790.4%2.682
12Tindra HolmMoDo384.0%4.090