Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
Annons
Annons

SHL Målvakter

2026/2027

Målvaktsstatistiken i SHL 2026/2027 rankar målvakterna efter räddningsprocent — andelen skott på mål som räddas. GAA visar insläppta mål per match i snitt; under 2,50 räknas som starkt i de flesta serier. SHL är serien som även är känd som Elitserien.

Senast uppdaterad: 15 oktober 2026 07:16

#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Melker ThelinFBK898.3%0.504
2Emil LarmiFBK895.0%1.223
3Filip LarssonÖHK792.4%2.581
4Frans TuohimaaIFB892.2%2.254
5Marek LanghamerMIF792.0%1.993
6Joel LassinanttiLHF892.0%2.172
7Lars JohanssonFRÖ891.8%2.814
8Magnus HellbergDIF891.6%2.363
9Jonas ArntzenÖHK890.9%2.402
10Magnus ChronaBIF890.8%2.252
11Ludvig PerssonVÄX890.2%2.471
12Erik KällgrenBIF890.0%2.312
13Jacob JohanssonTIK889.9%2.493
14Arvid HolmRBK889.5%2.552
15Strauss MannSKE889.3%2.295
16Felix SandströmHV71688.1%3.531
17Marcus HögbergLHC787.4%3.512
18Herman LivHV71886.9%3.462
19Oskar BlomgrenMIF784.6%4.570
20Adam ÅhmanVÄX881.7%4.912
21Adam ÅhmanVÄX781.7%4.912