Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTrean
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

HockeyTrean Dalarna Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 3 dagar sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1BIBjörbo IF22000+36
2IOIFK Ore11000+123
3HSHäradsbygdens Sportsällskap11000+33
4LHLudvika Hockey Förening21100+13
5SISellnäs Idrottsförening21100-13
6KGKvarnsvedens GoIF IK/BHFU2010100-10
7HSHedemora SK20200-50
8BOBK Ockra Hockey10100-120
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i HockeyTrean Dalarna →
15:15
Sellnäs IdrottsföreningSI
4–6
LHLudvika Hockey Förening
(3–2, 0–2, 1–2)Publik: 245
19:00
Björbo IFBI
4–2
HSHedemora SK
(2–1, 1–0, 1–1)
15:15
Kvarnsvedens GoIF IK/BHFU20KG
5–6
SISellnäs Idrottsförening
(2–0, 3–3, 0–3)Publik: 427
19:00
Hedemora SKHS
1–4
HSHäradsbygdens Sportsällskap
(0–0, 0–2, 1–2)
19:00
Ludvika Hockey FöreningLH
3–4
BIBjörbo IF
(0–2, 2–2, 1–0)Publik: 247
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Viktor AspmanHÄR198.3%1.001
2Markus Ekholm-RosénORE197.4%1.001
3Oscar OlssonBJÖ293.8%2.502
4Mikael GråboHED287.5%3.060
5Erik PelebackSNI187.5%5.030
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om HockeyTrean Dalarna

Vilket lag leder HockeyTrean Dalarna 2026/2027?▾▴
Björbo IF leder HockeyTrean Dalarna just nu med 6 poäng på 2 spelade matcher. Närmast bakom finns IFK Ore med 3 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i HockeyTrean Dalarna 2026/2027?▾▴
I HockeyTrean Dalarna 2026/2027 spelar 8 lag: Björbo IF, IFK Ore, Häradsbygdens Sportsällskap, Ludvika Hockey Förening, Sellnäs Idrottsförening, Kvarnsvedens GoIF IK/BHFU20, Hedemora SK, BK Ockra Hockey.
Vem leder poängligan i HockeyTrean Dalarna 2026/2027?▾▴
Jonathan Holman (BJÖ) toppar poängligan i HockeyTrean Dalarna med 6 poäng — 3 mål och 3 assist på 2 matcher.
Är HockeyTrean Dalarna samma sak som Division 3?▾▴
Ja — Division 3 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 3.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i HockeyTrean Dalarna 2026/2027?▾▴
Viktor Aspman (HÄR) toppar målvaktsstatistiken i HockeyTrean Dalarna med 98,3 % räddningar och 1,00 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • Imorgon
    19:00
    HSHedemora SK
    LHLudvika Hockey Förening
  • Imorgon
    19:00
    IOIFK Ore
    SISellnäs Idrottsförening
  • Imorgon
    19:00
    BOBK Ockra Hockey
    BIBjörbo IF
  • Imorgon
    19:15
    KGKvarnsvedens GoIF IK/BHFU20
    HSHäradsbygdens Sportsällskap
  • tis 20 okt.
    19:00
    BIBjörbo IF
    KGKvarnsvedens GoIF IK/BHFU20

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1BJ
    Jonathan Holman
    BJÖ
    6 P
    3+3
  2. 2OR
    Oskar Hillrings
    ORE
    6 P
    2+4
  3. 3OR
    William Wikstrand
    ORE
    6 P
    2+4
  4. 4OR
    Oskar Hillrings
    ORE
    6 P
    2+4
  5. 5LU
    Anton Berg
    LUD
    6 P
    2+4

Nyheter om HockeyTrean Dalarna

  • Kval till HockeyTvåan 26/27 / Söderhamn-Ljusne HCSvenskalag · 235 dagar sedan
  • Barnens lördag, sport och sång – detta händer i kommunernaNya Ludvika Tidning · 252 dagar sedan
  • Ludvika HF Lightning för tuffa för Ockra – förlust med 4–8 - Falu-KurirenFalu-Kuriren · 356 dagar sedan
  • BILDEXTRA: Hockeyfest och storpublik – bjöd på hög dramatikNya Ludvika Tidning · 258 dagar sedan
  • Björbo IF - Sellnäs IFSvenskalag · 307 dagar sedan
  • Sellnäs tog hem segern mot Älvdalen på bortaplanMora Tidning · 244 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons