Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTrean
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

HockeyTrean Syd D Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 3 dagar sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1HWHC Wettern44000+1912
2VIValdemarsviks IF44000+1212
3IGIK Guts Finspång43100+89
4MAMotala AIF HK43100+79
5SISkillingaryds IS42200+36
6VSVirserums SGF42200-66
7LILenhovda IF41300-13
8LMLinköping Mighty Ravens HC41300-163
9RSRydaholms SK40400-120
10EHEksjö HC40400-140
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i HockeyTrean Syd D →
16:00
Eksjö HCEH
1–4
MAMotala AIF HK
(1–1, 0–1, 0–2)Publik: 53
16:00
Valdemarsviks IFVI
3–2
LILenhovda IF
(1–1, 1–1, 1–0)Publik: 91
16:00
Linköping Mighty Ravens HCLM
5–3
RSRydaholms SK
(3–0, 1–1, 1–2)Publik: 35
16:00
Virserums SGFVS
4–10
HWHC Wettern
(1–4, 1–3, 2–3)Publik: 105
16:00
Skillingaryds ISSI
5–7
IGIK Guts Finspång
(1–0, 3–4, 1–3)Publik: 185
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Axel RothMOT496.0%1.502
2Ludwig LundgrenVAL494.6%1.502
3William HenrikssonSKI293.1%2.002
4Ludvig ErikssonMOT491.7%2.521
5Max SjöströmLEN491.3%3.021
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om HockeyTrean Syd D

Vilket lag leder HockeyTrean Syd D 2026/2027?▾▴
HC Wettern leder HockeyTrean Syd D just nu med 12 poäng på 4 spelade matcher. Närmast bakom finns Valdemarsviks IF med 12 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i HockeyTrean Syd D 2026/2027?▾▴
I HockeyTrean Syd D 2026/2027 spelar 10 lag: HC Wettern, Valdemarsviks IF, IK Guts Finspång, Motala AIF HK, Skillingaryds IS, Virserums SGF, Lenhovda IF, Linköping Mighty Ravens HC, Rydaholms SK, Eksjö HC.
Vem leder poängligan i HockeyTrean Syd D 2026/2027?▾▴
Carl-William Axén (WET) toppar poängligan i HockeyTrean Syd D med 12 poäng — 3 mål och 9 assist på 4 matcher.
Är HockeyTrean Syd D samma sak som Division 3?▾▴
Ja — Division 3 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 3.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i HockeyTrean Syd D 2026/2027?▾▴
Axel Roth (MOT) toppar målvaktsstatistiken i HockeyTrean Syd D med 96,0 % räddningar och 1,50 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • sön 18 okt.
    16:00
    MAMotala AIF HK
    VSVirserums SGF
  • sön 18 okt.
    16:00
    LMLinköping Mighty Ravens HC
    LILenhovda IF
  • sön 18 okt.
    16:00
    IGIK Guts Finspång
    RSRydaholms SK
  • sön 18 okt.
    16:00
    HWHC Wettern
    VIValdemarsviks IF
  • sön 18 okt.
    16:00
    EHEksjö HC
    SISkillingaryds IS

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1WE
    Carl-William Axén
    WET
    12 P
    3+9
  2. 2WE
    Vilgot Andersson
    WET
    9 P
    4+5
  3. 3SK
    Adam Heiver
    SKI
    9 P
    4+5
  4. 4WE
    Moltas Forsén
    WET
    8 P
    7+1
  5. 5WE
    Axel Appelqvist
    WET
    8 P
    4+4

Nyheter om HockeyTrean Syd D

  • 55. Emil EricssonSvenskalag · 14 h sedan
  • Drömvärvningen skulle lyfta Virserum: ”Hade betytt jättemycket”Vimmerby Tidning · 16 dagar sedan
  • Anmälda lag seriespel 26-27Svenska Ishockeyförbundet · 150 dagar sedan
  • Skåneläget inför slutomgången – seriefinal väntar i HockeytreanSkånesport · 236 dagar sedan
  • Motala AIF HK - HC WetternSvenskalag · 11 dagar sedan
  • 7. Jimmy BothénSvenskalag · 732 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons