Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTrean
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

HockeyTrean Värmland Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 3 dagar sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1KHKristinehamns HT21010+55
2AHArvika HC11000+23
3FIForshaga IF2110003
4SHSäffle HC21100-33
5NINor IK10010+12
6CHCharlottenbergs HC20021-22
7FIFilipstads IF20200-30
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i HockeyTrean Värmland →
19:30
Nor IKNI
9–8Förlängning
CHCharlottenbergs HC
(2–1, 3–5, 3–2, 1–0)Publik: 49
19:00
Kristinehamns HTKH
5–1
SHSäffle HC
(2–0, 1–1, 2–0)Publik: 83
19:00
Forshaga IFFI
6–5
FIFilipstads IF
(2–1, 1–3, 3–1)Publik: 355
19:30
Charlottenbergs HCCH
2–3Förlängning
KHKristinehamns HT
(1–1, 0–0, 1–1, 0–0, 0–1)Publik: 111
19:00
Säffle HCSH
4–3
FIForshaga IF
(1–0, 2–1, 1–2)Publik: 128
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1William BackströmKRI294.5%1.442
2Jonas WesterlundFOR288.9%4.541
3Oliver AxelssonCHA287.6%5.230
4Isak LehtonenSÄF286.7%4.001
5Nils RafwelsäterARV185.0%3.001
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om HockeyTrean Värmland

Vilket lag leder HockeyTrean Värmland 2026/2027?▾▴
Kristinehamns HT leder HockeyTrean Värmland just nu med 5 poäng på 2 spelade matcher. Närmast bakom finns Arvika HC med 3 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i HockeyTrean Värmland 2026/2027?▾▴
I HockeyTrean Värmland 2026/2027 spelar 7 lag: Kristinehamns HT, Arvika HC, Forshaga IF, Säffle HC, Nor IK, Charlottenbergs HC, Filipstads IF.
Vem leder poängligan i HockeyTrean Värmland 2026/2027?▾▴
Robert Thellberg (NOR) toppar poängligan i HockeyTrean Värmland med 6 poäng — 0 mål och 6 assist på 1 matcher.
Är HockeyTrean Värmland samma sak som Division 3?▾▴
Ja — Division 3 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 3.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i HockeyTrean Värmland 2026/2027?▾▴
William Backström (KRI) toppar målvaktsstatistiken i HockeyTrean Värmland med 94,5 % räddningar och 1,44 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • Imorgon
    19:00
    AHArvika HC
    FIForshaga IF
  • Imorgon
    19:00
    FIFilipstads IF
    KHKristinehamns HT
  • Imorgon
    19:00
    SHSäffle HC
    NINor IK
  • tis 20 okt.
    19:00
    NINor IK
    FIFilipstads IF
  • tis 20 okt.
    19:00
    KHKristinehamns HT
    AHArvika HC

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1NO
    Robert Thellberg
    NOR
    6 P
    0+6
  2. 2NO
    Alvin Sott
    NOR
    5 P
    2+3
  3. 3FI
    Billy Dahlgren
    FIL
    5 P
    2+3
  4. 4FI
    Albin Frisk
    FIL
    5 P
    2+3
  5. 5CH
    Philip Josefsson
    CHA
    5 P
    0+5

Nyheter om HockeyTrean Värmland

  • Nor Hockey segrade över Charlottenberg i förlängningen - Nya Wermlands-TidningenNya Wermlands-Tidningen · 6 dagar sedan
  • Nor Hockey för starka när Charlottenberg föllArvika Nyheter · 6 dagar sedan
  • Stjärnvärvar inför kvalet – efter osannolika säsongen: ”Frågan är om det någonsin hänt förut”Värmlands Folkblad · 240 dagar sedan
  • Charlottenberg utslaget i hockeytrean playoff 2Värmlands Folkblad · 230 dagar sedan
  • Filipstad utan poäng efter förlust mot Solstad HockeyFilipstads Tidning · 629 dagar sedan
  • Dålig start sänkte Säffle mot Charlottenberg - Säffle-TidningenSäffle-Tidningen · 251 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons