Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTvåan
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

HockeyTvåan Region Norr B Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 10 tim sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1SLSK Lejon43010+1211
2VHVännäs HC43100+99
3CHClemensnäs HC42021+78
4BFBolidens FFI41210-105
5TSTegs SK Hockey41300-63
6LNLögdeå Nordmaling Hockey40400-120
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i HockeyTvåan Region Norr B →
20:00
Tegs SK HockeyTS
7–4
LNLögdeå Nordmaling Hockey
(3–1, 1–1, 3–2)Publik: 116
19:15
Clemensnäs HCCH
1–2Förlängning
BFBolidens FFI
(0–1, 1–0, 0–0, 0–1)Publik: 92
15:30
SK LejonSL
5–4
VHVännäs HC
(2–3, 2–0, 1–1)Publik: 122
14:00
Clemensnäs HCCH
5–2
LNLögdeå Nordmaling Hockey
(2–0, 2–1, 1–1)Publik: 57
19:30
Vännäs HCVH
7–5
TSTegs SK Hockey
(4–0, 2–4, 1–1)
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Kasper AbrahamssonCHC293.0%1.921
2Hampus BoströmCHC392.9%1.941
3Edvin AnderssonBFFI490.0%3.922
4Axel KuoppaVHC488.7%3.382
5Axel NyforsLN91487.8%5.470
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om HockeyTvåan Region Norr B

Vilket lag leder HockeyTvåan Region Norr B 2026/2027?▾▴
SK Lejon leder HockeyTvåan Region Norr B just nu med 11 poäng på 4 spelade matcher. Närmast bakom finns Vännäs HC med 9 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i HockeyTvåan Region Norr B 2026/2027?▾▴
I HockeyTvåan Region Norr B 2026/2027 spelar 6 lag: SK Lejon, Vännäs HC, Clemensnäs HC, Bolidens FFI, Tegs SK Hockey, Lögdeå Nordmaling Hockey.
Vem leder poängligan i HockeyTvåan Region Norr B 2026/2027?▾▴
Anton Holmberg (SKL) toppar poängligan i HockeyTvåan Region Norr B med 11 poäng — 5 mål och 6 assist på 4 matcher.
Är HockeyTvåan Region Norr B samma sak som Division 2?▾▴
Ja — Division 2 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 2.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i HockeyTvåan Region Norr B 2026/2027?▾▴
Kasper Abrahamsson (CHC) toppar målvaktsstatistiken i HockeyTvåan Region Norr B med 93,0 % räddningar och 1,92 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • Imorgon
    19:30
    VHVännäs HC
    CHClemensnäs HC
  • lör 17 okt.
    13:00
    TSTegs SK Hockey
    SLSK Lejon
  • lör 17 okt.
    15:00
    BFBolidens FFI
    LNLögdeå Nordmaling Hockey
  • sön 18 okt.
    14:00
    LNLögdeå Nordmaling Hockey
    BFBolidens FFI
  • tis 20 okt.
    19:15
    CHClemensnäs HC
    SLSK Lejon

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1SK
    Anton Holmberg
    SKL
    11 P
    5+6
  2. 2VH
    Evin Andersson
    VHC
    11 P
    5+6
  3. 3SK
    Samuel Manberg
    SKL
    9 P
    4+5
  4. 4SK
    Edvin Anthony
    SKL
    7 P
    3+4
  5. 5VH
    Linus Fjällby
    VHC
    7 P
    2+5

Nyheter om HockeyTvåan Region Norr B

  • Anmälda lag seriespel 26-27Svenska Ishockeyförbundet · 150 dagar sedan
  • RANKING: Så slutar Hockeytvåan Norra – laget som går uppHockeynews · 12 dagar sedan
  • Färjestad U19 avgjorde i tredje perioden - Västerbottens-KurirenVästerbottens-Kuriren · 40 dagar sedan
  • Brooklyn Tigers UHF avgjorde sent mot Clemensnäs U16Västerbotten | Folkbladet · 40 dagar sedan
  • Alltvåan spolas – nytt upplägg i hockeytvåan: ”Får en j-ligt bra serie”Blekinge Läns Tidning · 77 dagar sedan
  • Inbjudan Regionsdomarutbildning A och B säsongen 2026-2027Svenska Ishockeyförbundet · 140 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons