Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTvåan
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

HockeyTvåan Region Norr B Målvakter

2026/2027

Målvaktsstatistiken i HockeyTvåan Region Norr B 2026/2027 rankar målvakterna efter räddningsprocent — andelen skott på mål som räddas. GAA visar insläppta mål per match i snitt; under 2,50 räknas som starkt i de flesta serier. HockeyTvåan Region Norr B är serien som även är känd som Division 2.

Senast uppdaterad: 15 oktober 2026 07:28

#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Kasper AbrahamssonCHC293.0%1.921
2Hampus BoströmCHC392.9%1.941
3Edvin AnderssonBFFI490.0%3.922
4Axel KuoppaVHC488.7%3.382
5Axel NyforsLN91487.8%5.470
6Robin LarssonSKL386.4%2.882
7Melker LundqvistTHO486.0%5.021
8Theo HammarstedtVHC486.0%4.151
9Carl SvedeliusLN91385.2%6.020
10Adam BengtssonTHO281.4%8.000
Annons
Annons