Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← Juniorer
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

U19 Dam Nationell Norra Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 10 tim sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1Brynäs IF76100+1618
2MoDo Hockey63210+311
3Färjestad BK83410-710
4Luleå HF6330009
5Leksands IF82511-107
6Skellefteå AIK51310-25
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i U19 Dam Nationell Norra →
19:00
Leksands IF
1–4
Brynäs IF
(0–1, 0–0, 1–3)Publik: 57
12:00
Färjestad BK
2–3Förlängning
MoDo Hockey
(0–0, 2–1, 0–1, 0–0, 0–1)Publik: 57
17:00
Leksands IF
3–2
MoDo Hockey
(1–0, 1–1, 1–1)Publik: 75
13:15
Färjestad BK
4–2
Brynäs IF
(1–0, 1–1, 2–1)Publik: 27
19:00
Luleå HF
2–3
Skellefteå AIK
(2–1, 0–1, 0–1)Publik: 81
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Thea HolmbergMoDo495.0%1.622
2Anja PoulsenSKE294.2%1.921
3Mai RobinLIF892.2%3.232
4Mathilda BakBIF791.9%1.004
5Märta HederstamSKE591.9%2.671
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om U19 Dam Nationell Norra

Vilket lag leder U19 Dam Nationell Norra 2026/2027?▾▴
Brynäs IF leder U19 Dam Nationell Norra just nu med 18 poäng på 7 spelade matcher. Närmast bakom finns MoDo Hockey med 11 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i U19 Dam Nationell Norra 2026/2027?▾▴
I U19 Dam Nationell Norra 2026/2027 spelar 6 lag: Brynäs IF, MoDo Hockey, Färjestad BK, Luleå HF, Leksands IF, Skellefteå AIK.
Vem leder poängligan i U19 Dam Nationell Norra 2026/2027?▾▴
Kajsa Bråten (FBK) toppar poängligan i U19 Dam Nationell Norra med 8 poäng — 6 mål och 2 assist på 6 matcher.
Hur fungerar poängsystemet i U19 Dam Nationell Norra?▾▴
En vinst i ordinarie tid ger 3 poäng. Avgörs matchen i förlängning eller på straffar får vinnaren 2 poäng och förloraren 1 poäng, medan förlust i ordinarie tid ger 0. Kolumnerna ÖTV och ÖTF i tabellen visar vinster respektive förluster efter förlängning.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i U19 Dam Nationell Norra 2026/2027?▾▴
Thea Holmberg (MoDo) toppar målvaktsstatistiken i U19 Dam Nationell Norra med 95,0 % räddningar och 1,62 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • lör 17 okt.
    12:00
    Brynäs IF
    Skellefteå AIK
  • lör 17 okt.
    13:00
    MoDo Hockey
    Luleå HF
  • lör 17 okt.
    14:00
    Leksands IF
    Färjestad BK
  • sön 18 okt.
    12:00
    Brynäs IF
    Luleå HF
  • sön 18 okt.
    16:00
    MoDo Hockey
    Skellefteå AIK

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1FB
    Kajsa Bråten
    FBK
    8 P
    6+2
  2. 2BI
    Hilla Ytfeldt
    BIF
    8 P
    5+3
  3. 3BI
    Filippa Fernström
    BIF
    7 P
    5+2
  4. 4MO
    Greta Johansson
    MoDo
    7 P
    4+3
  5. 5FB
    Ebba Sandberg
    FBK
    7 P
    4+3

Nyheter om U19 Dam Nationell Norra

  • Seger för Brynäs U19 i mötet med LeksandGefle Dagblad · 2 dagar sedan
  • Brynäs U19 besegrade LeksandArbetarbladet · 2 dagar sedan
  • Stark sista period avgjorde för SkellefteåVästerbotten | Folkbladet · 8 dagar sedan
  • Färjestad U19 avgjorde i tredje perioden - Västerbottens-KurirenVästerbottens-Kuriren · 40 dagar sedan
  • Brynäs U19 föll och stannade på fem raka segrarGefle Dagblad · 5 dagar sedan
  • SM-GULDET SÄKRAT!MoDo Hockey · 192 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons