Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← Juniorer
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag
Annons
Annons

U20 Nationell Norra Målvakter

2026/2027

Målvaktsstatistiken i U20 Nationell Norra 2026/2027 rankar målvakterna efter räddningsprocent — andelen skott på mål som räddas. GAA visar insläppta mål per match i snitt; under 2,50 räknas som starkt i de flesta serier. U20 Nationell Norra är serien som även är känd som J20 SuperElit.

Senast uppdaterad: 15 oktober 2026 07:20

#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Frode WadströmerAIK1293.4%2.442
2Anton RingquistSKE1292.0%1.885
3Leon ContrerasAIK1291.8%3.135
4Oliver BjörkmanMIK1391.7%2.246
5Fabian Salasca NääsIFB1390.1%3.285
6Benjamin LindbomDIF889.6%2.384
7Arvid ByströmMoDo1389.1%3.374
8Max-Herman SandqvistLIF1288.8%2.725
9Viggo TammLIF1088.5%2.733
10Axel MarkströmLHF1288.3%3.084
11William JanssonDIF1288.0%3.333
12Max BerglundTIK1287.8%3.503
13Sander Hansen AhlströmBIF1287.7%3.713
14Markus SkröderMoDo1387.6%3.523
15Regnars CaparsMIK1287.6%3.853
16Nils DalgårdSOL1086.0%5.441
17William HögblomHUD1285.5%4.632
18Theo Lindberg PerssonSKE580.0%3.303
19Theo Lindberg PerssonSKE476.7%3.442
20Theo Lindberg PerssonSKE269.2%3.871
21Elias NilssonSOL281.3%6.000
22Theo Lindberg PerssonSKE269.2%3.871