Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← Juniorer
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag
Annons
Annons

U20 Nationell Södra Målvakter

2026/2027

Målvaktsstatistiken i U20 Nationell Södra 2026/2027 rankar målvakterna efter räddningsprocent — andelen skott på mål som räddas. GAA visar insläppta mål per match i snitt; under 2,50 räknas som starkt i de flesta serier. U20 Nationell Södra är serien som även är känd som J20 SuperElit.

Senast uppdaterad: 15 oktober 2026 07:24

#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Hampus FlodqvistFRÖ1294.1%1.506
2Gustav StengårdVIK1292.7%1.984
3William ThegerströmFRÖ1191.5%2.345
4Felix Timraz-WestinVÄX990.8%2.405
5Douglas NilssonFBK1290.7%2.525
6Kevin TörnblomÖHK1190.6%2.994
7William KriteTAIF1289.7%4.170
8Luka DolzanRBK1289.6%3.063
9Axel GöranssonMIF1289.4%3.335
10Oliver ErikssonSSK1188.7%3.524
11Noah RahmVIK1288.6%2.954
12Milo TjärnlundRBK1288.0%4.253
13Casper RuudVÄX1287.2%3.293
14Oscar SääfHV711186.8%3.593
15Anton Wilde LarsenLHC1286.6%3.215
16Vincent BerglundBIK1285.3%4.752