Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← Juniorer
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

U20 Regional Öst Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 12 tim sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1Almtuna IS86110+2520
2FIFlemingsbergs IK85122+717
3THTyresö/Hanviken Hockey85210+1716
4ITIFK Täby HC84220+1316
5NHNacka HK84311+913
6JSJärna SK83320-413
7IGIK Göta72410-88
8Nyköpings SK81432-217
9SISpånga IS IK71510-144
10Wings HC Arlanda81700-243
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i U20 Regional Öst →
20:10
IFK Täby HCIT
7–1
SISpånga IS IK
(3–0, 1–1, 3–0)Publik: 50
19:45
Nacka HKNH
6–3
IGIK Göta
(3–0, 0–2, 3–1)Publik: 37
19:45
Nyköpings SK
2–10
THTyresö/Hanviken Hockey
(1–3, 1–5, 0–2)Publik: 67
19:30
Järna SKJS
4–1
FIFlemingsbergs IK
(1–0, 0–1, 3–0)Publik: 65
19:00
Almtuna IS
5–2
Wings HC Arlanda
(3–0, 1–1, 1–1)Publik: 60
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Theodore Bedier ErikssonAIS896.4%1.004
2Nooa KokkoJÄR894.0%1.755
3Leon De La GardieAIS893.2%2.243
4Kevin LindbomHAN892.2%2.003
5Kirill VasilyevNAC691.9%2.523
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om U20 Regional Öst

Vilket lag leder U20 Regional Öst 2026/2027?▾▴
Almtuna IS leder U20 Regional Öst just nu med 20 poäng på 8 spelade matcher. Närmast bakom finns Flemingsbergs IK med 17 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i U20 Regional Öst 2026/2027?▾▴
I U20 Regional Öst 2026/2027 spelar 10 lag: Almtuna IS, Flemingsbergs IK, Tyresö/Hanviken Hockey, IFK Täby HC, Nacka HK, Järna SK, IK Göta, Nyköpings SK, Spånga IS IK, Wings HC Arlanda.
Vem leder poängligan i U20 Regional Öst 2026/2027?▾▴
Kevin Eklund (HAN) toppar poängligan i U20 Regional Öst med 17 poäng — 10 mål och 7 assist på 8 matcher.
Är U20 Regional Öst samma sak som J20 Elit?▾▴
Ja — J20 Elit är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades J20 Elit.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i U20 Regional Öst 2026/2027?▾▴
Theodore Bedier Eriksson (AIS) toppar målvaktsstatistiken i U20 Regional Öst med 96,4 % räddningar och 1,00 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • lör 17 okt.
    16:00
    THTyresö/Hanviken Hockey
    Almtuna IS
  • lör 17 okt.
    16:10
    Wings HC Arlanda
    Nyköpings SK
  • lör 17 okt.
    16:30
    SISpånga IS IK
    NHNacka HK
  • lör 17 okt.
    17:10
    FIFlemingsbergs IK
    ITIFK Täby HC
  • lör 17 okt.
    17:40
    IGIK Göta
    JSJärna SK

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1HA
    Kevin Eklund
    HAN
    17 P
    10+7
  2. 2HA
    Tim Rillver
    HAN
    15 P
    6+9
  3. 3IF
    Ruben Palmers
    IFK
    12 P
    7+5
  4. 4FL
    Melvin Kreibom
    FLIK
    11 P
    7+4
  5. 5NA
    Edvin Boström
    NAC
    11 P
    6+5

Nyheter om U20 Regional Öst

  • Almtuna leder U20 Regional öst herrUNT · 5 dagar sedan
  • Neo Karling målskytt – men Almtuna föllUNT · 12 dagar sedan
  • Förlust för Nyköping – 1-7 mot MjölbySN, Södermanlands Nyheter · 15 dagar sedan
  • Förkval till Play Off till U20H Regional Öst / Väsby Hockey - U20Svenskalag · 242 dagar sedan
  • Tage Edvardsson gjorde två mål när Almtuna vannUNT · 19 dagar sedan
  • Stark sista period avgjorde för JärnaLT · 12 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons