Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← Juniorer
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

U20 Regional Syd Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 12 tim sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1IK Oskarshamn65100+715
2Mariestad BoIS HC64111+813
3HC Vita Hästen63210+711
4IF Troja-Ljungby62131+411
5HIHanhals IF63121+111
6KIKristianstads IK63210-211
7HHHelsingborg HC Ungdom63300+89
8Halmstad Hammers HC62400-16
9Karlskrona HK62400-76
10JIJonstorps IF IshF62400-86
11Kungälvs IK61321-115
12Borås HC60420-64
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i U20 Regional Syd →
19:30
Jonstorps IF IshFJI
1–5
IK Oskarshamn
(0–0, 1–2, 0–3)Publik: 63
19:30
Borås HC
4–6
HC Vita Hästen
(0–2, 1–4, 3–0)
19:30
Kristianstads IKKI
2–4
Karlskrona HK
(0–1, 1–2, 1–1)Publik: 71
19:30
Hanhals IFHI
4–5Förlängning
IF Troja-Ljungby
(2–0, 1–1, 1–3, 0–1)Publik: 55
19:15
Helsingborg HC UngdomHH
8–2
Kungälvs IK
(1–0, 4–0, 3–2)
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Hugo LarssonMAR595.2%1.352
2Dmitrij SvecKRI594.5%2.503
3Max NilssonKUN492.7%2.421
4Levi BäccmanTRO592.0%2.622
5Guillaume SchochIKO691.9%2.673
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om U20 Regional Syd

Vilket lag leder U20 Regional Syd 2026/2027?▾▴
IK Oskarshamn leder U20 Regional Syd just nu med 15 poäng på 6 spelade matcher. Närmast bakom finns Mariestad BoIS HC med 13 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i U20 Regional Syd 2026/2027?▾▴
I U20 Regional Syd 2026/2027 spelar 12 lag: IK Oskarshamn, Mariestad BoIS HC, HC Vita Hästen, IF Troja-Ljungby, Hanhals IF, Kristianstads IK, Helsingborg HC Ungdom, Halmstad Hammers HC, Karlskrona HK, Jonstorps IF IshF, Kungälvs IK, Borås HC.
Vem leder poängligan i U20 Regional Syd 2026/2027?▾▴
Albert Stierndahl (VIT) toppar poängligan i U20 Regional Syd med 13 poäng — 6 mål och 7 assist på 6 matcher.
Är U20 Regional Syd samma sak som J20 Elit?▾▴
Ja — J20 Elit är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades J20 Elit.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i U20 Regional Syd 2026/2027?▾▴
Hugo Larsson (MAR) toppar målvaktsstatistiken i U20 Regional Syd med 95,2 % räddningar och 1,35 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • lör 17 okt.
    12:00
    IF Troja-Ljungby
    JIJonstorps IF IshF
  • lör 17 okt.
    13:00
    Halmstad Hammers HC
    KIKristianstads IK
  • lör 17 okt.
    13:30
    HIHanhals IF
    Kungälvs IK
  • lör 17 okt.
    14:00
    IK Oskarshamn
    Mariestad BoIS HC
  • lör 17 okt.
    15:00
    Kungälvs IK
    HIHanhals IF

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1VI
    Albert Stierndahl
    VIT
    13 P
    6+7
  2. 2HE
    Joel Mårtensson
    HEL
    13 P
    5+8
  3. 3HE
    Linus Leandersson
    HEL
    12 P
    7+5
  4. 4VI
    Charlie Bäckström
    VIT
    12 P
    3+9
  5. 5MA
    Ville Gustafsson
    MAR
    11 P
    5+6

Nyheter om U20 Regional Syd

  • Vita Hästen J20 besegrade BoråsNT · 2 dagar sedan
  • Halmstad HF besegrades på bortaplan av MariestadHallandsposten · igår
  • Malte Gustavsson bakom IK Oskarshamns tre poäng - Barometern-OTBarometern-OT · 2 dagar sedan
  • Borås segrade mot Kungälv i förlängningenBorås Tidning · 5 dagar sedan
  • Troja-Ljungby tog hem segern mot HelsingborgSmålänningen · 5 dagar sedan
  • Seger för Vita Hästen J20 mot BoråsNT · 2 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons