Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← Juniorer
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

U20 Regional Väst Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 11 tim sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1VHValbo HC76100+2018
2Grums IK75110+2517
3Strömsbro IF75110+2116
4Borlänge HF73310011
5OIOrsa IK63300+19
6MIMalungs IF72410-137
7Hudiksvalls HC71600-223
8FIFalu IF60600-320
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i U20 Regional Väst →
16:45
Strömsbro IF
8–0
FIFalu IF
(2–0, 4–0, 2–0)
14:00
Malungs IFMI
2–3Förlängning
Borlänge HF
(0–1, 0–0, 2–1, 0–0, 0–1)
13:15
Orsa IKOI
3–2
VHValbo HC
(1–1, 1–1, 1–0)
13:00
Grums IK
6–1
Hudiksvalls HC
(3–0, 1–1, 2–0)Publik: 41
19:00
Valbo HCVH
6–0
MIMalungs IF
(3–0, 1–0, 2–0)Publik: 52
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Vincent PethkeGRU795.5%0.983
2Linus MuntherORS693.3%2.372
3Alp PercinelVAL792.7%1.753
4Isak LarssonGRU691.2%2.253
5Carl EnglundBOR390.9%3.572
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om U20 Regional Väst

Vilket lag leder U20 Regional Väst 2026/2027?▾▴
Valbo HC leder U20 Regional Väst just nu med 18 poäng på 7 spelade matcher. Närmast bakom finns Grums IK med 17 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i U20 Regional Väst 2026/2027?▾▴
I U20 Regional Väst 2026/2027 spelar 8 lag: Valbo HC, Grums IK, Strömsbro IF, Borlänge HF, Orsa IK, Malungs IF, Hudiksvalls HC, Falu IF.
Vem leder poängligan i U20 Regional Väst 2026/2027?▾▴
Wilmer Björk Eriksson (STR) toppar poängligan i U20 Regional Väst med 18 poäng — 10 mål och 8 assist på 6 matcher.
Är U20 Regional Väst samma sak som J20 Elit?▾▴
Ja — J20 Elit är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades J20 Elit.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i U20 Regional Väst 2026/2027?▾▴
Vincent Pethke (GRU) toppar målvaktsstatistiken i U20 Regional Väst med 95,5 % räddningar och 0,98 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • lör 17 okt.
    13:15
    FIFalu IF
    MIMalungs IF
  • lör 17 okt.
    13:15
    OIOrsa IK
    Borlänge HF
  • lör 17 okt.
    15:45
    VHValbo HC
    Hudiksvalls HC
  • lör 17 okt.
    16:45
    Strömsbro IF
    Grums IK
  • lör 24 okt.
    12:00
    Borlänge HF
    Hudiksvalls HC

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1ST
    Wilmer Björk Eriksson
    STR
    18 P
    10+8
  2. 2VA
    Loke Berg
    VAL
    16 P
    6+10
  3. 3ST
    Axel Kjerrman
    STR
    15 P
    5+10
  4. 4VA
    Benjamin Wettervik
    VAL
    14 P
    6+8
  5. 5ST
    Lorenzo Karlefäldt
    STR
    11 P
    7+4

Nyheter om U20 Regional Väst

  • Strömsbro utklassade Falu U20 på hemmaplanGefle Dagblad · 5 dagar sedan
  • Grums vann mot favoritmotståndet - Nya Wermlands-TidningenNya Wermlands-Tidningen · 5 dagar sedan
  • Straffar avgjorde när Borlänge Hockey vannBorlänge Tidning · 5 dagar sedan
  • Storförlust för Hudiksvall mot StrömsbroHudiksvalls Tidning · 9 dagar sedan
  • Målfest för Valbo J20 hemma mot MalungGefle Dagblad · 9 dagar sedan
  • Seger för Hudiksvall i mötet med Falu J20Hudiksvalls Tidning · 19 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons