Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTrean
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

HockeyTrean Gävleborg Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 3 dagar sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1HÅHille/Åbyggeby IK33000+319
2IHIK Huge32100+146
3LSLindefallets SK22000+66
4SISandvikens IK31200+33
5GIGällsta IK21100+23
6SSSkutskärs SK21100-43
7HIHedesunda IF31200-73
8JIJärvsö IK10100-120
9SISöderhamns IK/LSK U1830300-330
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i HockeyTrean Gävleborg →
15:15
Hille/Åbyggeby IKHÅ
7–3
SISandvikens IK
(2–1, 1–0, 4–2)Publik: 147
19:30
Hedesunda IFHI
2–7
LSLindefallets SK
(0–1, 1–3, 1–3)Publik: 60
19:30
IK HugeIH
12–0
JIJärvsö IK
(3–0, 3–0, 6–0)
19:30
Gällsta IKGI
5–1
SISöderhamns IK/LSK U18
(1–1, 3–0, 1–0)Publik: 103
19:40
Skutskärs SKSS
4–2
GIGällsta IK
(0–1, 3–1, 1–0)
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Simon RönningLIN195.8%1.001
2Abbe LinderdahlHIL394.1%1.202
3John MarkussonGÄL293.1%2.501
4Jesper JanssonIK392.3%1.502
5Nils MillLIN190.5%2.001
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om HockeyTrean Gävleborg

Vilket lag leder HockeyTrean Gävleborg 2026/2027?▾▴
Hille/Åbyggeby IK leder HockeyTrean Gävleborg just nu med 9 poäng på 3 spelade matcher. Närmast bakom finns IK Huge med 6 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i HockeyTrean Gävleborg 2026/2027?▾▴
I HockeyTrean Gävleborg 2026/2027 spelar 9 lag: Hille/Åbyggeby IK, IK Huge, Lindefallets SK, Sandvikens IK, Gällsta IK, Skutskärs SK, Hedesunda IF, Järvsö IK, Söderhamns IK/LSK U18.
Vem leder poängligan i HockeyTrean Gävleborg 2026/2027?▾▴
Johan Eriksson (SAN) toppar poängligan i HockeyTrean Gävleborg med 11 poäng — 4 mål och 7 assist på 3 matcher.
Är HockeyTrean Gävleborg samma sak som Division 3?▾▴
Ja — Division 3 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 3.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i HockeyTrean Gävleborg 2026/2027?▾▴
Simon Rönning (LIN) toppar målvaktsstatistiken i HockeyTrean Gävleborg med 95,8 % räddningar och 1,00 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • Imorgon
    19:30
    SISandvikens IK
    GIGällsta IK
  • Imorgon
    19:30
    JIJärvsö IK
    HIHedesunda IF
  • Imorgon
    19:30
    SISöderhamns IK/LSK U18
    SSSkutskärs SK
  • Imorgon
    19:30
    LSLindefallets SK
    HÅHille/Åbyggeby IK
  • tis 20 okt.
    19:30
    GIGällsta IK
    LSLindefallets SK

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1SA
    Johan Eriksson
    SAN
    11 P
    4+7
  2. 2HI
    Vincent Karlsson
    HIL
    9 P
    3+6
  3. 3HI
    Fredrik Larsson
    HIL
    9 P
    2+7
  4. 4HI
    Alexander Abramsson
    HIL
    8 P
    4+4
  5. 5HI
    Andreas Hirsch
    HIL
    8 P
    3+5

Nyheter om HockeyTrean Gävleborg

  • Kval till HockeyTvåan 26/27 / Söderhamn-Ljusne HCSvenskalag · 235 dagar sedan
  • Överfall chockar alla: ”Galenskap”Expressen · 338 dagar sedan
  • Tung förlust för Sandviken på hemmaplan mot BollnäsArbetarbladet · 307 dagar sedan
  • Straffar avgjorde – Bollnäs vann mot Hille/ÅbyggebyLjusnan · 272 dagar sedan
  • Storförlust för Huge – 1–8 mot HoforsGefle Dagblad · 342 dagar sedan
  • Bollnäs vann toppmötet mot SkutskärLjusnan · 244 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons