Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTrean
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

HockeyTrean Syd C Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 3 dagar sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1DGDiö GoIF HK44000+1312
2OIOsby IK43010+2010
3TITrelleborgs IF43100+19
4RIRonneby IK32011+77
5SISölvesborgs IK42200+46
6GHGlimma HK42200+16
7ILIF Lejonet31110+35
8ÅIÅstorps IK40310-62
9LGLund Giants HC40400-190
10SIStarducks Idrottsförening40400-240
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i HockeyTrean Syd C →
17:30
Härryda HCHH
5–2
VHVarberg HK
(0–2, 1–0, 4–0)Publik: 92
16:30
Falkenbergs HKFH
2–5
SHStenungsund HF
(1–1, 0–2, 1–2)Publik: 106
16:00
Hovås HCHH
2–7
KHKungsbacka HC
(0–1, 1–3, 1–3)Publik: 125
15:30
Kållered SKKS
2–3
RIRönnängs IK
(1–1, 1–1, 0–1)Publik: 80
14:40
Hisingens IKHI
7–3
PHPartille HK
(3–2, 3–0, 1–1)
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Oscar BerntssonLER2100.0%0.001
2Hampus SifverssonSTE396.0%1.502
3Eric LindegrenRÖN394.3%2.002
4Philip FernbladLER293.1%2.001
5Ivar HernestålKÅL392.8%2.501
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om HockeyTrean Syd C

Vilket lag leder HockeyTrean Syd C 2026/2027?▾▴
Diö GoIF HK leder HockeyTrean Syd C just nu med 12 poäng på 4 spelade matcher. Närmast bakom finns Osby IK med 10 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i HockeyTrean Syd C 2026/2027?▾▴
I HockeyTrean Syd C 2026/2027 spelar 10 lag: Diö GoIF HK, Osby IK, Trelleborgs IF, Ronneby IK, Sölvesborgs IK, Glimma HK, IF Lejonet, Åstorps IK, Lund Giants HC, Starducks Idrottsförening.
Vem leder poängligan i HockeyTrean Syd C 2026/2027?▾▴
William Wohnerow (LER) toppar poängligan i HockeyTrean Syd C med 8 poäng — 5 mål och 3 assist på 2 matcher.
Är HockeyTrean Syd C samma sak som Division 3?▾▴
Ja — Division 3 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 3.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i HockeyTrean Syd C 2026/2027?▾▴
Oscar Berntsson (LER) toppar målvaktsstatistiken i HockeyTrean Syd C med 100,0 % räddningar och 0,00 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • sön 18 okt.
    16:40
    SHStenungsund HF
    HHHovås HC
  • sön 18 okt.
    17:00
    RIRönnängs IK
    HIHisingens IK
  • sön 18 okt.
    17:10
    VHVarberg HK
    FHFalkenbergs HK
  • sön 18 okt.
    17:30
    LBLerums BK
    HHHärryda HC
  • sön 18 okt.
    19:00
    PHPartille HK
    SSSkärgårdens SK

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1LE
    William Wohnerow
    LER
    8 P
    5+3
  2. 2LE
    Gustav Svantesson
    LER
    7 P
    3+4
  3. 3LE
    Philip Liljevald
    LER
    6 P
    5+1
  4. 4LE
    Whim Stålberg
    LER
    6 P
    3+3
  5. 5LE
    Lucas Högosta
    LER
    6 P
    1+5

Nyheter om HockeyTrean Syd C

  • 91. Erik KarlssonSvenskalag · 709 dagar sedan
  • 7. Jimmy BothénSvenskalag · 732 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons