2026/2027
Målvaktsstatistiken i HockeyTrean Syd C 2026/2027 rankar målvakterna efter räddningsprocent — andelen skott på mål som räddas. GAA visar insläppta mål per match i snitt; under 2,50 räknas som starkt i de flesta serier. HockeyTrean Syd C är serien som även är känd som Division 3.
Senast uppdaterad: 12 oktober 2026 07:22
| # | Målvakt | SM | Rädn% | GAA | V |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Oscar Berntsson | 2 | 100.0% | 0.00 | 1 |
| 2 | Hampus Sifversson | 3 | 96.0% | 1.50 | 2 |
| 3 | Eric Lindegren | 3 | 94.3% | 2.00 | 2 |
| 4 | Philip Fernblad | 2 | 93.1% | 2.00 | 1 |
| 5 | Ivar Hernestål | 3 | 92.8% | 2.50 | 1 |
| 6 | Wilmer Randby | 3 | 92.1% | 3.00 | 2 |
| 7 | Adam Ahnberg | 2 | 87.9% | 4.00 | 0 |
| 8 | Sam Luitwieler | 2 | 86.6% | 4.53 | 0 |
| 9 | Victor Olausson | 2 | 86.3% | 5.00 | 1 |
| 10 | Hampus Hedén | 2 | 86.1% | 4.51 | 0 |
| 11 | Simon Wulcan | 3 | 83.3% | 4.00 | 1 |
| 12 | Mirlan Nilsson | 3 | 74.2% | 11.30 | 0 |
| 13 | Mirlan Nilsson | 2 | 74.2% | 11.30 | 0 |
| 14 | Linus Halgren | 2 | 86.5% | 5.25 | 0 |
| 15 | Hampus Hedén | 2 | 86.1% | 4.51 | 0 |
| 16 | Gabriel Bengtsson | 2 | 83.3% | 8.00 | 0 |
| 17 | Simon Wulcan | 2 | 80.7% | 6.00 | 0 |
| 18 | Mirlan Nilsson | 2 | 74.2% | 11.30 | 0 |
| 19 | Carl Ågren | 2 | 84.9% | 8.00 | 0 |
| 20 | Gabriel Bengtsson | 2 | 83.3% | 8.00 | 0 |
| 21 | Simon Wulcan | 2 | 80.7% | 6.00 | 0 |
| 22 | Mirlan Nilsson | 2 | 74.2% | 11.30 | 0 |