Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTvåan
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

HockeyTvåan Region Väst B Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 11 tim sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1ABAvesta BK43010+1411
2IAIFK Arboga43010+510
3KHKumla Hockey42110+97
4HHHallstahammars HK42200-26
5IHIFK Hallsberg41210+25
6SHSmedjebackens HC41211-74
7FAFagersta AIK41300-83
8SSSkedvi/Säter IF40310-132
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i HockeyTvåan Region Väst B →
19:00
Hallstahammars HKHH
7–6
IHIFK Hallsberg
(1–4, 1–1, 5–1)Publik: 86
19:00
Avesta BKAB
4–3Förlängning
IAIFK Arboga
(0–3, 2–0, 1–0, 0–0, 1–0)Publik: 153
19:00
Smedjebackens HCSH
2–3Förlängning
SSSkedvi/Säter IF
(0–0, 1–1, 1–1, 0–1)Publik: 209
19:00
Fagersta AIKFA
7–3
KHKumla Hockey
(2–0, 1–3, 4–0)Publik: 173
19:00
IFK ArbogaIA
8–5
FAFagersta AIK
(3–1, 2–3, 3–1)Publik: 225
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Zack LekensjöKUM3100.0%0.002
2Lucas JohanssonAVE494.9%1.474
3Albin BybergSKE491.3%3.451
4Edvin DarkeSME488.3%4.491
5Patrik CullinARB488.2%2.881
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om HockeyTvåan Region Väst B

Vilket lag leder HockeyTvåan Region Väst B 2026/2027?▾▴
Avesta BK leder HockeyTvåan Region Väst B just nu med 11 poäng på 4 spelade matcher. Närmast bakom finns IFK Arboga med 10 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i HockeyTvåan Region Väst B 2026/2027?▾▴
I HockeyTvåan Region Väst B 2026/2027 spelar 8 lag: Avesta BK, IFK Arboga, Kumla Hockey, Hallstahammars HK, IFK Hallsberg, Smedjebackens HC, Fagersta AIK, Skedvi/Säter IF.
Vem leder poängligan i HockeyTvåan Region Väst B 2026/2027?▾▴
Marcus Lindström (HAL) toppar poängligan i HockeyTvåan Region Väst B med 12 poäng — 2 mål och 10 assist på 4 matcher.
Är HockeyTvåan Region Väst B samma sak som Division 2?▾▴
Ja — Division 2 är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades Division 2.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i HockeyTvåan Region Väst B 2026/2027?▾▴
Zack Lekensjö (KUM) toppar målvaktsstatistiken i HockeyTvåan Region Väst B med 100,0 % räddningar och 0,00 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →
  • Imorgon
    19:00
    IAIFK Arboga
    IHIFK Hallsberg
  • Imorgon
    19:00
    FAFagersta AIK
    HHHallstahammars HK
  • Imorgon
    19:00
    SHSmedjebackens HC
    ABAvesta BK
  • Imorgon
    19:00
    SSSkedvi/Säter IF
    KHKumla Hockey
  • tis 20 okt.
    19:00
    HHHallstahammars HK
    ABAvesta BK

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1HA
    Marcus Lindström
    HAL
    12 P
    2+10
  2. 2IF
    Daniel Lindberg
    IFK
    11 P
    6+5
  3. 3KU
    Anton Edström
    KUM
    9 P
    8+1
  4. 4HA
    Leon Cadei
    HAL
    8 P
    4+4
  5. 5AR
    Tobias Henriksson
    ARB
    8 P
    2+6

Nyheter om HockeyTvåan Region Väst B

  • Tisdagens resultatbörsMagazin24 · 2 dagar sedan
  • RANKING: Så slutar Hockeytvåan västra – genomgång lag för lagHockeynews · 13 dagar sedan
  • Strafförlust för Brynäs mot VIK HockeyGefle Dagblad · 8 dagar sedan
  • Tisdagens resultatbörsMagazin24 · 9 dagar sedan
  • Alltvåan spolas – nytt upplägg i hockeytvåan: ”Får en j-ligt bra serie”Blekinge Läns Tidning · 77 dagar sedan
  • Brynäs avgjorde i förlängningenGefle Dagblad · 15 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons