Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← HockeyTvåan
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag
Annons
Annons

HockeyTvåan Region Väst B Målvakter

2026/2027

Målvaktsstatistiken i HockeyTvåan Region Väst B 2026/2027 rankar målvakterna efter räddningsprocent — andelen skott på mål som räddas. GAA visar insläppta mål per match i snitt; under 2,50 räknas som starkt i de flesta serier. HockeyTvåan Region Väst B är serien som även är känd som Division 2.

Senast uppdaterad: 15 oktober 2026 07:17

#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Zack LekensjöKUM3100.0%0.002
2Lucas JohanssonAVE494.9%1.474
3Albin BybergSKE491.3%3.451
4Edvin DarkeSME488.3%4.491
5Patrik CullinARB488.2%2.881
6Oscar LindströmKUM487.9%3.420
7Oscar RunnemalmIFK487.7%3.682
8David SilfvernagelHAL487.7%5.332
9Viggo BostonARB486.7%4.002
10Joakim StokvikFAG485.1%4.341
11Alexander Kres-JohanssonSKE475.4%8.890
12Alexander Kres-JohanssonSKE276.5%8.000