Hockeytabeller.se
Hockeytabeller.se
ÖversiktSHLHockeyAllsvenskanSDHLHockeyettan2HockeyTvåan3HockeyTrean4HockeyFyran1DamEttanJuniorerTV-puckenNHL
NyheterArtiklar
Annons
Tabeller, resultat och statistik för svensk ishockey — uppdateras dagligen.
Om ossNyheterArtiklarIntegritetspolicyAnvändarvillkorKontakt
© 2026 Hockeytabeller.se — data från Svenska Ishockeyförbundet och NHLUppdateras flera gånger per dygn under säsong
← Juniorer
TabellResultatSchemaPoängligaMålvakterPublikLag

U18 Regional Norr Tabell

Säsongen 2026/2027

Uppdaterad 12 tim sedan

#LagSVFÖTVÖTF+/−PForm
1Timrå IK118032+3828
2IF Björklöven119200+3527
3MoDo Hockey118121+2227
4Skellefteå AIK118210+4526
5Luleå HF116230+2523
6Östersunds IK116500+1618
7VHVännäs HC115510+716
8IF Sundsvall Hockey113620+213
9SSSunderby SK112721-218
10SLSK Lejon111910-805
11BTBrooklyn Tigers HF111911-304
12CHClemensnäs HC1111000-593
Vad betyder förkortningarna?▾▴
S
Spelade matcher
P
Totala poäng
V
Vinster i ordinarie tid (3p)
ÖTV
Vinster efter förlängning/straffar (2p)
F
Förluster i ordinarie tid (0p)
ÖTF
Förluster efter förlängning/straffar (1p)
+/−
Målskillnad
Form
Resultat i de 5 senaste matcherna, äldst till vänster
Annons

Senaste resultat

Alla resultat i U18 Regional Norr →
16:00
Östersunds IK
2–1
Skellefteå AIK
(1–0, 0–1, 1–0)
12:10
MoDo Hockey
2–3Förlängning
Luleå HF
(0–2, 1–0, 1–0, 0–1)Publik: 53
11:00
Timrå IK
6–2
CHClemensnäs HC
(0–0, 2–1, 4–1)Publik: 132
15:15
IF Sundsvall Hockey
9–2
CHClemensnäs HC
(6–1, 1–1, 2–0)
15:00
Timrå IK
11–0
SLSK Lejon
(4–0, 6–0, 1–0)Publik: 110
Annons

Målvakter — topp 5

Hela målvaktsligan →
#MålvaktLagSMRädn%GAAV
1Max AntonssonTIK992.6%1.994
2Max Palmgren VikstenIFB1192.1%1.845
3Ivar LarssonÖST1191.7%2.274
4Anton BlohméVHC1190.4%3.123
5Manne HolmkvistSKE1190.3%2.575
Vad betyder förkortningarna?▾▴
SM
Spelade matcher
V
Vinster
Rädn%
Räddningsprocent — andel räddade skott av totalt antal skott mot mål
GAA
Goals Against Average — insläppta mål per spelad match
🏒
Resultat
Spelade matcher
📅
Schema
Kommande matcher
📊
Poängliga
Skyttar & assist
🛡️
Lag
Alla lag i ligan

Vanliga frågor om U18 Regional Norr

Vilket lag leder U18 Regional Norr 2026/2027?▾▴
Timrå IK leder U18 Regional Norr just nu med 28 poäng på 11 spelade matcher. Närmast bakom finns IF Björklöven med 27 poäng. Tabellen uppdateras efter varje spelad omgång.
Vilka lag spelar i U18 Regional Norr 2026/2027?▾▴
I U18 Regional Norr 2026/2027 spelar 12 lag: Timrå IK, IF Björklöven, MoDo Hockey, Skellefteå AIK, Luleå HF, Östersunds IK, Vännäs HC, IF Sundsvall Hockey, Sunderby SK, SK Lejon, Brooklyn Tigers HF, Clemensnäs HC.
Vem leder poängligan i U18 Regional Norr 2026/2027?▾▴
Linus Pettersson (LHF) toppar poängligan i U18 Regional Norr med 23 poäng — 12 mål och 11 assist på 11 matcher.
Är U18 Regional Norr samma sak som J18 Elit?▾▴
Ja — J18 Elit är ett äldre namn på samma serie, och många säger fortfarande så. Tabellen, resultaten och statistiken du hittar här gäller alltså serien som tidigare kallades J18 Elit.
Vilken målvakt har bäst räddningsprocent i U18 Regional Norr 2026/2027?▾▴
Max Antonsson (TIK) toppar målvaktsstatistiken i U18 Regional Norr med 92,6 % räddningar och 1,99 insläppta mål per match.

Kommande matcher

Hela spelschemat →

Inga kommande matcher.

Poängliga

Hela poängligan →
  1. 1LH
    Linus Pettersson
    LHF
    23 P
    12+11
  2. 2ÖS
    Sigge Forsell
    ÖST
    19 P
    11+8
  3. 3SU
    Gustav Von Essen
    SUN
    19 P
    7+12
  4. 4LH
    Isak Ihs-Wozniak
    LHF
    18 P
    6+12
  5. 5TI
    Gustaf Junefelt
    TIK
    17 P
    6+11

Nyheter om U18 Regional Norr

  • Luleå U18 avgjorde mot Modo Hockey U18 i förlängningenNSD · 4 dagar sedan
  • Storseger för Sundsvall Hockey U18 på hemmaplan mot Clemensnäs U18 - Västerbottens-KurirenVästerbottens-Kuriren · 5 dagar sedan
  • Sundsvall Hockey U18 tog enkel seger mot Clemensnäs U18Sundsvalls Tidning · 5 dagar sedan
  • Ny seger för Luleå U18 mot Östersunds IK U18NSD · 5 dagar sedan
  • Sundsvall Hockey U18 segrade över Brooklyn Tigers HF U18 i förlängningenSundsvalls Tidning · 11 dagar sedan
  • Modo Hockey U18 upp i topp efter seger - Västerbottens-KurirenVästerbottens-Kuriren · 11 dagar sedan

Rubriker från Google News

Annons